تروما چیست و دلایل آن چه می باشد؟

تروما چیست؟

تروما چیست؟ تروما به آسیبی گفته می شود که انرژی و علت آن از خارج بدن مصدوم باشد. علل عمده تروما عبارتند از سقوط از ارتفاع، تصادفات وسایل نقلیه، بلایای طبیعی، حوادث محل کار و…
در اکثر کشورها مهم ترین علت مرگ و میر در افراد ۱ تا ۴۴ سال تروماست. و با اقدام به موقع و تجهیزات مناسب می توان مقدار زیادی از این تلفات را کاهش داد.
امروزه تروما یکی از مهم ترین مسائلی است که به واسطه توسعه زندگی ماشینی، انسان را درگیر کرده است. و به یکی از مهم‌ترین دلایل تماس با اورژانس و یا مراجعه به مراکز درمانی تبدیل شده است.

از طرف دیگر، شروع مراقبت از مصدوم در صحنه حادثه آغاز شده و هر چقدر این مراقبت دقیق تر و علمی تر باشد، میزان مرگ و میر، ناتوانی و عوارض تروما کاهش پیدا میکند.
آسیب اندام در مصدومین ترومایی مشکلی شایع بوده و بی حرکت کردن اندام آسیب دیده از مهم ترین دغدغه‌های پرسنل درمانی است. و این محدودیت حرکت هرچقدر سریع تر انجام شود، نتیجه درمان بهتر خواهد شد. و درد مصدوم نیز بسیار کاهش می یابد.

در واقع هر چقدر در پیش بیمارستان هزینه برای درمان مصدوم انجام شود میزان هزینه های بعدی کاهش پیدا میکند.

اصول کلی آتل گیری:

– قبل و بعد از آتل گیری، نبض، حس و حرکت انتهای اندام آسیب دیده چک شود.
– پس از آتل گیری نیز هر ۱۵ دقیقه یک بار نبض، حس و حرکت اندام آسیب دیده چک شود.
– مفاصل بالا و پایین در استخوان آسیب دیده بی حرکت شوند.
– در صورتی که مفصلی آسیب دیده باشد، استخوان های بالا و پایین آن نیز بی حرکت شوند.
– تمام لباس های روی محل آسیب دیده قیچی شده و خارج شوند.
– زیورآلات اندام آسیب دیده خارج و یا بریده شوند.
– تمام زخم های باز، از جمله شکستگی های باز، قبل از آتل گیری پانسمان شود.
– آتل گیری با کمترین جابجایی و حرکت در اندام آسیب دیده انجام شود.
– در صورتی که جریان خون اندام آسیب دیده قطع شده باشد و عضو آسیب دیده سیانور باشد، قبل از آتل گیری، عضو آسیب دیده با کشش توسط تکنسین در یک راستا قرار می گیرد و سپس آتل گیری انجام می شود.

لازم به ذکر است که این اقدام فقط یک بار انجام می شود و در صورت عدم موفقیت در برقراری جریان خون، اقدام فوق تکرار نمی شود.
– در صورت آسیب در مفاصل مچ دست، مچ پا، آرنج، بازو، زانو و ران، عضو آسیب دیده در یک راستا قرار داده نشود و در همان وضعیت آتل گیری انجام شود.
– استخوان های شکسته که از پوست خارج شده را به هیچ وجه به داخل برنگردانید و آتل گیری را در همان وضعیت انجام شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرکت دنیا طب پارسا آذر فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ در زمینه توزیع تجهیزات پزشکی در آذربایجان شرقی شروع کرد و از اواخر سال ۱۳۹۶ پس از اختراع آتل های اورژانسی توسط اعضای این شرکت، و نام گذاری این آتل ها به “پارس آتل”، فعالیت خود را در عرصه تولید و توزیع آتل های فوق در تهران ادامه داد و تا کنون در این زمینه موفقیت های بسیاری کسب کرده است.
لازم به ذکر است آتل های فوق علاوه بر ثبت اختراع دارای تائیدیه از انجمن طب اورژانس ایران، دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم تهران، اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و چندین مرکز درمانی آموزشی است.

ثبت سفارش محصولات

سفارش محصول